Bardzo często osoby, którym okulista zaleca noszenie okularów, bywają nieco zagubione. Wszystko dlatego, że szkła okularowe potrafią kosztować naprawdę sporo, a osoby, które się na tym nie znają, boją się wyrzucić pieniądze w błoto. Dlatego warto zawczasu zorientować się, jakie szkła do okularów warte są uwagi.

Dlaczego odpowiedni wybór szkieł do okularów jest tak ważny?

Wiele osób popełnia błąd sądząc, że na zakupie szkieł można sporo zaoszczędzić. Tymczasem trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że szkła okularowe o podejrzanie niskiej cenie bardzo często pochodzą z masowej produkcji, a na dłuższą metę mogą zwyczajnie zaszkodzić. Szkła okularowe należy kupować wyłącznie w certyfikowanych salonach optycznych, gdzie można liczyć na fachową pomoc i doradztwo. Jest to bardzo ważne choćby z tego względu, ze szkła do okularów mają ogromny wpływ na komfort oczu i jakość widzenia.

Szkła okularowe można również podzielić, biorąc pod uwagę ich budowę

Szkła okularowe i ich rodzaje

Szkła można sklasyfikować choćby ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. Tradycyjne, mineralne soczewki wykonywane są ze specjalnego szkła okularowego. Ich ogromnym minusem jest fakt, że są dosyć ciężkie i łatwo ulegają uszkodzeniu. Alternatywą dla nich są z kolei soczewki organiczne, szczególnie polecane dla małych dzieci. Obecnie jest to najczęściej wybierany przez klientów materiał. Ogromną popularność zawdzięczają temu, że są bardzo lekkie i wygodne w noszeniu, a przy okazji – prawie o połowę cieńsze niż standardowe szkła. Warto również wspomnieć o soczewkach poliwęglanowych, które są bardzo odporne na zarysowania i uszkodzenia. Ich minusem może być jednak dość wysoka cena.

Szkła okularowe można również podzielić, biorąc pod uwagę ich budowę. Podstawowe soczewki to soczewki jednoogniskowe, które służą do korekt niewielkich wady wzroku. Dzięki nim można poprawić ostrość widzenia przedmiotów znajdujących się zarówno bliżej, jak i dalej. Soczewki dwuogniskowe przeznaczone są dla osób, których wada wzroku jest nieco bardziej pogłębiona. Składają się one z dwóch segmentów, z których jeden służy do patrzenia na oddalone, a drugi – na bliskie obiekty. Soczewki trzyogniskowe są tym samym, posiadają jednak dodatkowy segment, który ma ulepszyć komfort pracy przy komputerze.

Szkła okularowe można również podzielić, biorąc pod uwagę ich budowę

Ostatnimi czasy bardzo popularne są szkła okularowe progresywne, które łączą w sobie funkcję soczewek dwu i trzyogniskowych. Są cienkie i wyglądem przypominają standardowe soczewki jednoogniskowe. Myśląc jednak o ich zakupie trzeba zawczasu przygotować się na ich dość wygórowaną cenę.